SZLAK KUPIECKI -
część zachodnia (znaki żółte)
Z punktu początkowego szlaku można
obserwować panoramę Bugu. Przy trasie napotkamy wiele bunkrów
różnej konstrukcji. Zmierzamy do wsi Arbasy Duże (1,5 km) we wsi
kapliczka murowana z XVIII w., zabytkowe domy, następnie ŚLEDZIANÓW
(4 km) zespół kościoła parafialnego p.w. Świętych Apostołów
Piotra i Pawła, kilka zagród i budynków drewnianych z przełomu
XIX i XX w. i WIERZCHUCA NAGÓRNA (7 km) we wsi kilka ciekawych
budynków drewnianych
Po opuszczeniu wsi szlak podąża w kierunku północno-wschodnim i szosą wprowadza nas do Putkowic Nadolnych, gdzie skręcamy na północny-zachód i drogą wiodącą przez las dochodzimy do Chutkowic a następnie do Chrołowic. Po minięciu wsi kierujemy się dalej na południowy-wschód i dochodzimy do szosy w pobliżu mostu na rzece Bug w Tonkielach. Mijając przystanek PKS idziemy szosą, a potem drogami polnymi do Minczewa. Idąc dalej do Runic widzimy pośród pól rozrzucone liczne bunkry, kierując się na południowy-wschód przechodzimy przez dębowy zagajnik i docieramy do Runic. Następnie podążamy do Drohiczyna (25 km), Dalej przez wieś Bujaki idziemy do Krupic. We wsi leje po niemieckich rakietach V2, cmentarzysko z III-VI w., grodzisko średniowieczne, kaplica z XIX w. Po minięciu wsi szlak prowadzi do Siemiatycz.
SZLAK KUPIECKI - część wschodnia (znaki żółte)
SIEMIATYCZE powstały w XV w. jako centrum dóbr królewskich. W 1542 r. Siemiatycze otrzymały prawa miejskie. Posiadają bardzo bogatą historię. Ogółem w Siemiatyczach znajduje się szereg interesujących zabytków, zalew na rzekach Mahomet i Kamionka ze strzeżonymi kąpieliskami i wypożyczalnią sprzętu pływającego. Następnie przez Słowiczyn (2,5 km) do Bacik Bliższych (5 km), gdzie znajdziemy pozostałości majątku z początku XX w. Przez Sycze, trafiamy na Św. Górę Grabarkę, skąd przez Końskie Góry (13,5 km) trafiamy do Radziwiłłówki (17 km), wsi założonej w 1576 r. W otoczeniu wsi: cudowne źródełko Sidzionka leżącego na zachód od szlaku przy szosie w kierunku Moszczonej Królewskiej. Poprzez Grabowiec i Mielnik trafiamy do Wajkowa
GRABOWIEC (20 km), MIELNIK (22km), WAJKÓW - dawniej przedmieście Mielnika, obecnie osada letniskowa.
Szlak wiedzie drogą u stóp wzgórza do Sutna. Po drodze można podziwiać panoramę na rzekę Bug, warto też zatrzymać się by obserwować wiele gatunków ptaków. Do Sutna (32 km) wchodzimy przez skarpę nad starorzeczem. Na niej stał XVI-wieczny dwór zniszczony w 1939 r. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie resztki alei dojazdowej i parku.Z Sutna szlak prowadzi do wsi Niemirów, do której to wchodzimy przy kościele.
NIEMIRÓW (39 km) z układem przestrzennym z XVII w., zespół kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława Biskupa.